آموزش زبان در برنامه های شغلی

شاید در نگاه اول یادگیری زبان و یا داشتن مدرک زبان انگلیسی در امر مهاجرت یکی از موارد نه چندان مهم به نظر برسد و اکثر عزیزانی که قصد مهاجرت دارند بیشتر تمرکز خود را بر روی پذیرش گرفتن از دانشگاه، دریافت ویزا از طرف سفارت و یا سایر موارد معطوف می کنند و از یادگیری زبان انگلیسی و داشتن مدرک مورد نیاز غافل شوند. ما موارد زیادی را مشاهده کرده ایم و با افراد زیادی رو به رو بوده ایم که شرایط ایده ال برای مهاجرت را داشتند (شرایطی همچون رزومه کاری پر بار، مدرک تحصیلی از دانشگاه معتبر و معدل بالا، وسع مالی بسیار عالی و …) که شانس بسیار خوبی برای زندگی و تحصیل در دانشگاه ها و شهر های درجه یک دنیا را داشتند، اما متاسفانه این افراد از این واقعیت که یادگیری زبان و داشتن مدرک بین المللی زبان همچون IELTS,TOEFL, GRE و … که یکی از ضروریات مهاجرت و تحصیل در کشور های خارجی بخصوص کشورهای اروپایی است غافل میشوند و در نهایت پس  از چندین ماه صرف وقت و هزینه و انجام تمامی اقدامات ضروری با مشکل مدرک زبان مواجه میشوند. لذا ما از ابتدای کار اهمیت مدرک زبان را به موکلین خود منتقل کنیم.

مشکل دیگر بیشتر کسانی که قصد مهاجرت دارند محدودیت زمانی است. یادگیری زبان و آمادگی برای آزمون آیلتس در عرض چند ماه بسیار دشوار به  نظر میرسد، به خصوص زمانی که زبان آموز شاغل است و همچنین درگیر اموری است که قبل از مهاجرت باید به آنها رسیدگی کند. لذا زمان وی محدود تر و محدود تر میشود. از این رو در موسسه برگزیدگان ملک پور دوره هایی را طراحی کرده ایم که این عزیزان بتوانند با صرف کمترین زمان بیشترین بازدهی را در زمینه زبان داشته باشند. در این دوره ها از متد خاصی استفاده میشود که برگرفته از چندین کتاب منتشر شده توسط دانشگاه های معتبر چون Oxford و Cambridge میباشد. همچینین مطالعات زیادی بر روی متد های مختلف آموزش زبان (متد هایی همچون Grammar translation method، Direct method، َaudio-lingual method و …) انجام شد و با انتخاب نقاط مثبت هر کدام از این متد ها سعی بر این شد تا کارایی و بازدهی کلاسهای این دوره را به بیشترین حد ممکن برسانیم.

در این متد به جای اینکه زبان را به حالت تئوری، متکی به کتاب و از طریق یادگیری گرامر و حفظ لغت انجام شود که بسیار زمان بر میباشد و در بسیاری از موارد زبان آموز دلسرد شده و یادگیری زبان را رها میکند، زبان به حالت کاربردی و از طریق تمرین و تکرار زیاد جملات منتقل میشود. یعنی زبان آموز بارها و بارها جمله و عبارت مورد نظر را شنیده و تکرار میکند تا گرامر، اصطلاح و یا واژه مورد نظر را به صورت ناخود اگاه یاد میگیرد (همچون زبان مادری و بدون فکر کردن به ساختار جمله و قواعد دستوری). از دیگر تکنیک هایی که دلیل بر کاربردی بودن این متد است فرایند پرسش و پاسخ است. به این صورت که یک استاد جمله را با صدای بلند بیان میکند و بلافاصله سوالی در رابطه با همان جمله میپرسد  و از زبان آموز میخواهد که به سوال پاسخ دهد. بار دیگر جمله دیگر با ساختار دستوری مشابه تکرار کرده و سوالی مشابه میپرسد که فقط بعضی از لغات را در جمله و سوال تغییر داده است و زبان آموز با پاسخ دادن مکرر به سوالات مشابه بدون فکر کردن به ساختار و معنی جمله و سوال از آنها استفاده میکند. در کنار این روند و تمرین و تکرار، داستان های کوتاه نیز در این متد وجود دارد. از زبان آموز خواسته میشود که تک تک جمله های داستان را گوش داده و تکرار کند. به این طریق یادگیری از طریق گوش محقق میشود. مزیت دیگر این تکنیک این است که در زمان انجام سایر فعالیت های روزمره از قبیل رانندگی میتوان به این جملات و داستان های کوتاه گوش داد و تکرار کرد. جملاتی  که قبلا روی آنها کار شده و با تکرار فراوان میتوان همچون زبان مادری روان و بدون فکر کردن به ساختار جمله صحبت کرد.

علاوه بر این به زبان آموز موضوعی داده میشود و از او خواسته میشود که تا جلسه بعدی کلاس در مورد آن موضوع بنویسد. در جلسه بعدی کلاس استاد تمامی ایراد های متن نوشته شده را برطرف میکند و از زبان آموز میخواهد تا متن خود را بازبینی و تصحیح کند و متن صحیح شده را بلند برای خود بخواند و صدای خود را ضبط کرده و هر روز سه الی پنچ بار به آن گوش کند. این کار کمتر از ده دقیقه زمان میبرد اما تاثیر بسیار زیادی در روند یادگیری خواهد داشت زیرا فرد در عرض 3 الی 4 روز حدود 15 بار متن را گوش داده است و در نتیجه تمامی اصطلاح و گرامر داخل متن را به خوبی به خاطر خواهد سپرد زیرا که متن را خود او نوشته و محتوا را بهتر به خاطر میسپارد و در نتیجه اصطلاحات و نکات گرامری را نیز به طور ناخوداگاه درست استفاده خواهد کرد. بدین ترتیب هر هفته میتواند روی دو متن کار کند.

در کنار تمرین و تکرار جمله ها، پرسش و پاسخ، داستان کوتاه و نوشتن متن و ضبط صدا برنامه های دیگری از قبیل فیلم، موسیقی و … وجود دارد که آموزش زبان را کاربردی تر کرده و روند یادگیری را تسهیل میکند از این رو زمان کمتری نیز صرف یادگیری موثر  زبان میشود.


براحتی با ما در ارتباط باشید

فاصله ما با شما کوتاه است ...

یکی از راههایی که از طریق آن می توانید در هر کجا با ما در ارتباط باشید ، عضویت در کانال تلگرام آموزشگاه زبانهای خارجی شهریاری می باشد. ما هر روزز نکات آموزشی ، مطالب مرتبط با آموزش زبان ، آخرین اخبار و گزارشهای آموزشگاه و همچنین جملات و عبارتهای بزرگان را در این کانال قرار می دهیم. فقط کافیست به کانال ما بپیوندید ...